Rak – kogo dotyczy?


Szanowni Państwo

140 tysięcy osób w Polsce zapada co roku na chorobę nowotworową, z czego w województwie opolskim aż 4 tysiące. Jest to problem obu płci – mężczyźni chorują najczęściej na raka płuc, jelit i prostaty, natomiast kobiety na raka piersi, płuc i jelita.
Informujemy, że w Powiatowym Zespole Szpitali w Oleśnicy wykonywana jest diagnostyka w kierunku chorób nowotworowych, wszystkie niezbędne w tym celu badania są BEZPŁATNE.

KTO POWINIEN WYKONAĆ BADANIA? JAKIE OBJAWY SA NIEPOKOJĄCE

Często pierwszym zauważanym przez chorego lub jego otoczenie objawem jest nieuzasadniony ubytek masy ciała – czyli znaczne schudnięcie bez stosowania diet odchudzających oraz brak apetytu powinny skłonić do wykonania badań.
Niepokojące jest nagłe wystąpienie obrzęku jednej nogi lub ręki, silne bóle kończyn i stawów (szczególnie u osób młodych oraz nieleczących się na zmiany zwyrodnieniowe jak np. gościec), krew w stolcu. Do wykonania badań powinny tez skłonić nieprawidłowe wyniki badań krwi, szczególnie znaczna anemia oraz inne przewlekłe dolegliwości, które nie reagują na standardowe leczenie.

MAM NIEPOKOJĄCE MNIE OBJAWY – CO ROBIĆ?

Przede wszystkim należy zgłosić się do swojego lekarza rodzinnego, ponieważ on po wykonaniu podstawowych badań, takich jak badania krwi (w tym morfologia, badania funkcji wątroby, nerek trzustki), zdjęcie klatki piersiowej czy USG brzucha – może rozwiać nasze wątpliwości.
Jeśli objawy nadal się utrzymują i nie ma postawionego rozpoznania należy wykonać pełniejszą diagnostykę – w tym celu ze skierowaniem od lekarza POZ należy się zgłosić do Szpitala w celu ustalenia terminu przyjęcia.

JAKIE BADANIA ZOSTANĄ WYKONANE?

W Izbie Przyjęć lekarz przeprowadza z pacjentem wywiad, bada i przegląda dotychczas wykonane badania – należy je zawsze zabierać do szpitala.
W Oddziale Wewnętrznym możliwe jest wykonanie szerokiego wachlarza badań laboratoryjnych (m.in. markerów nowotworowych), badań radiologicznych (rtg, tomografia), badań endoskopowych (gastroskopia i kolonoskopia z usunięciem polipów i pobraniem wycinków do badania histopatologicznego), badań USG.
W razie konieczności inne badania są ustalane we współpracujących z nami placówkach.
Należy pamiętać, ze do każdego badania istnieją ścisłe wskazania, ponieważ np tomografia głowy odpowiada dawce promieniowania rentgenowskiego takiej jak przy 200 zdjęciach płuc, tomografia brzucha – jak przy 250 rtg płuc.

WYNIKI SĄ ZŁE – CO DALEJ?

Znalezienie nieprawidłowych zmian nie jest wyrokiem śmierci – można i należy je leczyć.
Lekarz ustala czy jest to guz złośliwy, czy są przerzuty. w tym celu podczas badań endoskopowych pobiera się wycinki. w innych przypadkach nasi pacjenci są podczas pobytu w szpitalu konsultowani przez współpracujących z nami chirurgów – onkologów, którzy decydują czy możliwe jest wykonanie biopsji lub kwalifikują chorego do zabiegu operacyjnego – ustalany jest od razu jego termin. Po operacji pacjent jest kierowany do dalszego leczenia onkologicznego (chemioterapia lub radioterapia) w razie potrzeby. Jeśli zabieg operacyjny nie jest możliwy pacjent po zakończeniu diagnostyki zostaje skierowany do Poradni Onkologicznej (Opole, Wrocław).

W skrajnych sytuacjach, gdy proces nowotworowy jest bardzo zaawansowany i nie jest możliwa diagnostyka lub podjęcie leczenia – pacjent może zostać przyjęty do Oddziału Opieki Paliatywnej, gdzie stosowane jest leczenie objawowe.

PAMIĘTAJ – choroba nowotworowa wcześnie wykryta jest ULECZALNA

 

Lek.med. Magdalena Badian
Specjalista chorób wewnętrznych