Nadpotliwość – czy da się leczyć skutecznie?


CO TO JEST POT?

Jest to naturalna wydzielina gruczołów, która pomaga regulować temperaturę naszego organizmu i pomaga usuwać z niego toksyny. Pocimy się cały czas, jest to jednak zwykle niezauważalne. Gdy rośnie temperatura otoczenia lub wystąpi silny stres – wzrasta ilość produkowanego potu, zwykle w okolicy twarzy, pach, dłoni i stóp. Tak samo dzieje się po wysiłku fizycznym, zjedzeniu bardzo ostrych potraw. Są to prawidłowe reakcje organizmu, nie wymagające leczenia.

KIEDY POCENIE SIĘ JEST PROBLEMEM?

Nadmierna ilość potu może być objawem chorób takich jak nadczynność tarczycy, cukrzyca, choroby ośrodkowego układu nerwowego, otyłość. Występuje często u kobiet w okresie menopauzy.
Są jednak sytuacje, kiedy zdrowy organizm wytwarza stale nadmierną ilość potu, niepotrzebną do schładzania. Przyczyny takiego stanu nie są dokładnie poznane.
Problem widoczny jest zwykle od dzieciństwa lub okresu dojrzewania, najbardziej nasilony u osób w wieku 20-30 lat. Powoduje dyskomfort, często utrudnia normalne funkcjonowanie.

ROZPOZNANIE

Ilość potu u każdego człowieka jest inna, zależy od płci (mężczyźni pocą się mocniej), wieku, stanu naszych hormonów. Rozpoznanie NADPOTLIWOŚCI opiera się na zebraniu dokładnego wywiadu przez lekarza. Jest często kwestią subiektywnej oceny pacjenta, który zauważa, że w różnych sytuacjach poci się bardziej od innych lub gdy stałe nadmierne pocenie i towarzyszący temu nieprzyjemny zapach są uciążliwe w codziennym życiu.

JAK SOBIE Z TYM RADZIĆ

Istnieje kilka rodzajów postępowania:

1. Metody naturalne

 • higiena, kąpiele ziołowe dłoni i stóp
 • noszenie ubrań z włókien naturalnych
 • unikanie kawy,alkoholu,mocnych przypraw

2. Antyperspiranty

Są to dezodoranty w sztyfcie lub żelu zawierające środek blokujący gruczoły potowe. Stosowane w okolicy pach czasowo zmniejszają wydzielanie potu. Skuteczne w sytuacjach „standardowej” ilości potu, w przypadku nadmiernego pocenia zwykle nie zdają egzaminu.

3. Leczenie miejscowe:

 • Niechirurgiczne

  • Wstrzykiwanie toksyny botulinowej
   Polega na wstrzykiwaniu w okolice nadmiernego pocenia niewielkich ilości toksyny, która blokuje wydzielanie potu. Metoda skuteczna u ok. 80% pacjentów, efekt leczenia jest widoczny po kilku-kilkunastu dniach, trwa do kilku miesięcy, później jednak działanie zanika i konieczne jest powtórzenie zabiegu. Zabiegi nie są refundowane, wykonywane zazwyczaj w specjalistycznych centrach medycyny estetycznej, odpłatnie.
  • Laser
   Metoda stosowana jedynie w okolicy pach, polega na laserowym usunięciu gruczołów potowych tej okolicy. Zabieg w znieczuleniu miejscowym, laser rozpuszcza gruczoły, które następnie zostają odessane. Ograniczeniem metody jest cena kilku tysięcy złotych.
  • Jonoforeza
   Jest to zabieg polegający na rozrywaniu kanałow jonowych za pomocą prądu. Obszar ciała, który ma być wyleczony zanurza się w wodzie, przez którą przepuszcza się prąd. Zabiegi powtarza się w serii 10 i następnie profilaktycznie raz w tygodniu.
 • Chirurgiczne

Jest to obecnie jedyna w 100% trwała i kompleksowa metoda leczenia nadpotliwości. Wyeliminowane zostaje jednoczasowo nadmierne pocenie twarzy, dłoni i pachy po operowanej stronie.

Zabieg wykonywany jest metodą torakoskopową ( to taka laparoskopia ale w klatce piersiowej), polega na przecięciu odpowiednich nerwów odpowiedzialnych za przesyłanie impulsów nerwowych do gruczołów potowych. Trwa zazwyczaj ok pół godziny do godziny.

Wykonujemy tę procedurę z trzech niewielkich wkłuć ( dwa po 0,5 cm, jedno 1cm). Po uwidocznieniu nerwu (biały „sznurek” grubości 1-2mm, bardzo dobrze widoczny i przechodzący pionowo przez całą wysokość klatki piersiowej) na całym przebiegu – wycinamy nerw od TH2 do TH5 – czyli na „przestrzeni trzech żeber”. Czasem mniej ( zależy to od charakteru nadpotliwości). Następnie rozprężamy płuco. Zwykle nie pozostawiamy żadnych drenów.

Pacjent tego samego dnia pije, wstaje. Prawie bez dolegliwości bólowych, a na pewno już się nie poci po stronie operowanej!

Wykonuje się łącznie 2 zabiegi w odstępie ok 4 tygodni (prawa i lewa strona).

Pacjent po zabiegu pozostaje w szpitalu jedynie ok. 2 dni.

Informujemy, że zabiegi leczenia nadpotliwości (tzw. videotorakoskopowa sympatektomia piersiowa) są BEZPŁATNIE wykonywane w Powiatowym Zespole Szpitali w Oleśnicy. Są bezpieczne i trwałe.

Osoby zainteresowane takim leczeniem powinny zgłosić się do Oddziału Chirurgicznego / Ordynatora w celu ustalenia wskazań i ew. terminu zabiegu.

 

Lek.med. Zbigniew Krawczuk
specjalista chirurgii ogólnej i onkologicznej

Lek.med. Magdalena Badian
specjalista chorób wewnętrznych