Mam Reflux – Czy można się go pozbyć?


W Polsce nawet 40% ludzi ma zgagę raz w miesiącu, niemal 10% odczuwa dolegliwości codziennie.

Co to za choroba?

Choroba refluxowa przełyku polega na tym, że treść z żołądka cofa się do przełyku – jest to spowodowane głównie nieprawidłowym działem mięśnia (dolny zwieracz przełyku), który ma temu zapobiegać. w warunkach prawidłowych zwieracz ten kurczy się i zapobiega cofaniu jedzenia do przełyku. Czasem złe funkcjonowanie tego zwieracza-mięśnia wynika z obecności przepukliny – wpuklania się żołądka do klatki piersiowej. Gdy nie działa prawidłowo pokarm wraca,w efekcie kwas produkowany w żołądku dostaje się do przełyku i drażniąc go powoduje objawy takie jak ból w klatce piersiowej czy zgaga – opisywane przez chorych jako np. „palenie za mostkiem, uczucie palącej rury” – objawy te mogą być podobne do tych występujących przy zawale mięśnia serca. U niektórych chorych reflux objawia się przewlekłym kaszlem, można go tez pomylić z astmą, zapaleniem krtani albo bólem serca. Może prowadzić do powikłań takich jak zwężenie przełyku lub częste zapalenia płuc.
W 10-20% przypadkach nieleczony reflux prowadzi do powstawania w przełyku nieprawidłowych komórek (tzw. przełyk Baretta) a to z kolei zwiększa ryzyko wystąpienia raka przełyku!

Jak uniknąć objawów?

Podstawowa zasada to jeść często małe porcje. Unikać pokarmów szkodliwych, takich jak dania tłuste, gazowane napoje, duże ilości przypraw i słodyczy, soki z owoców cytrusowych, czekolada, kawa, alkohol. Ostatni posiłek jeść nie później niż 3 godz. przed położeniem się do łóżka. Osoby otyłe powinny dążyć do osiągnięcia prawidłowej masy ciała. Podczas snu należy układać głowę na uniesionej o kilkanaście centymetrów poduszce.
Ale te „modyfikacje” stylu życia dają niestety niewielki efekt.

Jakie tabletki zastosować?

Podstawą leczenia jest jedna grupa leków – inhibitory pompy protonowej, czyli tabletki często określane przez pacjentów jako „osłona na żołądek”. Leki te zmniejszają objętość i „kwaśność” soków żołądkowych co powoduje, że przełyk nie jest tak mocno drażniony. Należy je stosować na czczo przed śniadaniem i jeśli lekarz zaleci – również przed kolacją. Są to leki działające objawowo, czyli zmniejszają objawy, jednak nie usuwają przyczyny problemu, objawy ustępują tylko na czas ich zażywania, nawracają zwykle po odstawieniu leku.

Czy można wyleczyć się z refluxu?

TAK. Aktualnie jest możliwość wykonania zabiegu, który spowoduje, że treść pokarmowa nie będzie się cofała z żołądka do przełyku, tym samym ustąpią objawy. Operacja taka nosi nazwę FUNDOPLIKACJI – polega na owinięciu górnej części żołądka wokół dolnej części przełyku – powoduje to powstanie bariery, przez co kwas nie ma możliwości dostania się do góry. Zabieg jest przeprowadzany metodą laparoskopową, pobyt w szpitalu jest krótki.

Kogo można operować?

Aby wykonać zabieg potrzebne jest wykonanie badań potwierdzających, ze to reflux jest przyczyną dolegliwości. Podstawowym badaniem jest gastroskopia. Jeśli pacjent rozważa leczenie operacyjne – zazwyczaj ustala się termin dodatkowego badania, tak zwanej pH-metrii – polega na całodobowym pomiarze specjalną sondą ile razy w ciągu doby kwas dostaje się do przełyku. To badanie jest wykonywane m.in. we Wrocławiu po ustaleniu przez tutejszych lekarzy terminu.
Do zabiegu kwalifikują się ci pacjenci, którzy mają reflux i dobrze reagują na zażywane tabletki ale nie chcą ich brać do końca życia, a także ci, u których reflux jest nasilony a objawy dokuczliwe na tyle, że pogarszają codzienne funkcjonowanie. Operuje się tez osoby z nietypowymi (pozaprzelykowymi) objawami refluxu oraz osoby ze zwiększonym ryzykiem raka. Kolejną grupą chorych są pacjenci z przepukliną rozworu przelykowego, których bez operacji wyleczyć się nie da.

W PZS w Oleśnicy wykonuje się zabiegi leczące chorobę refluxową przełyku. Są one BEZPŁATNE i wykonywane LAPAROSKOPOWO. Pacjent zainteresowany taką terapią powinien ze skierowaniem od lekarza rodzinnego zgłosić się do Poradni Chirurgicznej lub do Ordynatora oddziału chirurgicznego w celu ustalenia dalszego postępowania.

 

Lek.med. Zbigniew Krawczuk
specjalista chirurgii ogólnej i onkologicznej

Lek.med. Magdalena Badian
specjalista chorób wewnętrznych