Guzy tarczycy


Tarczyca jest powszechnie znanym, ważnym narządem – gruczołem położonym powierzchownie, pod skórą na szyi. Spełnia istotną funkcję w organizmie, a mianowicie wydziela tzw hormony – substancje wpływające na każdy narząd naszego ciała, ba – praktycznie na każdą naszą komórkę. Hormony tarczycy mogą wpływać m.in. na przyspieszenie akcji serca i jego rytm, wygląd skóry, nerwowość, otyłość, pracę jelit, wypadanie włosów, temperaturę ciała, odporność na infekcje, pracę narządu rodnego.
Stąd choroby tarczycy, choć niedoceniane, występują często i ważne jest ich szybkie rozpoznawanie i skuteczne leczenie.

Czego się boimy?

Oczywiście guzków tarczycy. Występują one bardzo często zarówno u dzieci jak i u dorosłych. Około połowa wszystkich ludzi po 60. roku życia ma guzki tarczycy. Na szczęście ponad 80 % tych wszystkich guzków to zmiany łagodne.

Co więc robić?

Koniecznie badać!
W szpitalu w Oleśnicy macie Państwo możliwość pełnej bezpłatnej diagnostyki i leczenia chorób tarczycy.
Diagnostyka chorób tarczycy, w tym przede wszystkim guzków, jest stosunkowo prosta i jednolita. Można zacząć od lekarza rodzinnego lub specjalisty np. chirurga, endokrynologa, chirurga-onkologa. Pierwszym badaniem jest badanie USG. Jest to badanie proste, tanie, powszechnie dostępne i bezpieczne. w razie konieczności wykonywane są również badania krwi – hormonalne, przeciwciała, markery nowotworowe i in.
Jeśli wykryje się guzki, lekarz musi odpowiedzieć na pytanie – czy guzki „wyglądają” na łagodne czy podejrzane.
W diagnostyce guzków tarczycy może być konieczność wykonania tzw scyntygrafii – badania polegającego na podaniu doustnym lub dożylnym specjalnego środka, który jest „łapany” przez tarczycę. Jedne guzki łapią więcej środka (tzw gorące) inne mniej (tzw zimne guzki) . Badanie jest bezpieczne i wykonywane w Zakładach Medycyny Nuklearnej.
Na podstawie USG, ew. również scyntygrafii pacjent może zostać zakwalifikowany do biopsji guzka lub guzków tarczycy (tzw BACC) pod kontrolą USG. Jest to procedura prosta, prawie bezbolesna i bezpieczna.
Przeprowadza się ją w szpitalach, przychodniach, gabinetach specjalistycznych – wszędzie tam, gdzie pracują lekarze potrafiący wykonać bezpiecznie tę procedurę, gdzie jest również sprzęt do takiego badania badania. (odpowiedni aparat USG, płytki, utrwalacze, igły itd.)
Wynik biopsji może być:

  • łagodny (w ok. 80%)
  • złośliwy (ok. 5%)
  • niejednoznaczny (ok. 10-15%) – tu też może być rak!
  • biopsja niediagnostyczna (wymagająca powtórzenia)

Co dalej?

Wszystkie duże guzki łagodne (powyżej 4cm) , a także te które w kolejnych badaniach się powiększają lub są twarde, powodują ucisk, chrypkę lub defekt kosmetyczny (po prostu brzydko wyglądają) – należy bezwzględnie operować.
Wszystkie guzki złośliwe lub podejrzane o złośliwość – należy, co oczywiste, pilnie operować.
Operacja tarczycy tzw strumektomia jest w dzisiejszych czasach i w odpowiednich rękach, procedurą bezpieczną. Oczywiście zawsze istnieje ryzyko powikłań, ale występują one rzadko.
Według danych z piśmiennictwa jest to jedna z najczęściej wykonywanych operacji na świecie (na piątym miejscu – po usunięciu woreczka żółciowego, operacji przepuklin i żylaków kończyn) . Operacja polega najczęściej na całkowitym usunięciu tarczycy (tzw strumektomia totalna lub prawie totalna) – w celu uniknięciu nawrotu guzków w pozostawionej części. Rzadziej wykonuje się częściowe usunięcie tarczycy np. jeden płat z cieśnią.
Przy rozpoznaniu guzków złośliwych usuwa się dodatkowo okoliczne węzły chłonne stąd konieczny czasem udział chirurga-onkologa.
Po operacji tarczycy do domu można wrócić zwykle na 2-3 dzień. Pacjent otrzymuje receptę na leki przeciwbólowe oraz na tabletki z hormonami tarczycy – które będzie brał stale. Po około tygodniu usuwa się specjalny szew śródskórny z rany na szyi – blizna po jakimś czasie jest naprawdę prawie niewidoczna.

Namawiamy wszystkich serdecznie do zgłaszania się do swoich lekarzy w celu diagnostyki i leczenia chorób tarczycy.

W szpitalu w Oleśnicy macie Państwo możliwość pełnej bezpłatnej diagnostyki i bezpłatnego leczenia chorób tarczycy:

  • wykonujemy pełen zakres operacji na tarczycy, również w chorobach nowotworowych
  • wykonujemy biopsję guzków tarczycy pod kontrolą USG (BACC)
  • wykonujemy pełną gamę badań laboratoryjnych

 

Lek.med. Zbigniew Krawczuk
specjalista chirurgii ogólnej i onkologicznej